Co je to kapacita rostlin?

Kapacitou rostlin označujeme množství tyčkových rostlin rajčat nebo množství rostlin velkých skleníkových okurek, které se maximálně vejdou do námi vyráběných rozměrů skleníků. Je samozřejmě možné do skleníku zasadit menší počet sazenic a bude to z hlediska poměru listové plochy k ploše půdy skleníku pro rostlinu výhodnější. Teoreticky platí, že pro maximální výnosnost jedné rostliny, by poměr listové plochy (což je součet plochy všech listů rostlin ve skleníku) neměl být vyšší než 4 až 6m2 na 1m2 plochy skleníku.

U domácího zahradního skleníku většinou nepočítáme výnosnost jedné rostliny ale zajímá nás úspěch (výnosnost) plochy skleníku, protože na větší skleník není na zahrádce místo. Pro tento případ platí, že je výhodnější ve skleníku umístit více rostlin a omezovat jejich listovou plochu selekcí:

  • odstraňovat staré listy u země aby při zalévání nebyly máčeny vodou a „nechytli“ plíseň
  • odstraňovat staré listy u země a nechávat mladší listy s 70 až 80% velikostí, protože mají lepší výkon fotosyntézy
  • nekompromisně odstraňovat nemocné nebo napadené listy plísní
  • vylamovat postranní výhonky (např. u rajčat)
  • u rajčat ponechat méně květenství (10 až 12), rajčata se mohou řádně vyvinout a vyzrát

Výnosnost jedné rostliny budete mít sice menší, ale tím že jich tam máte více, a budete se o rostliny starat, budete mít celkový výnos ze skleníku větší.

 Někteří zahrádkáři si koupí malý skleník a následně pak litují, že si nekoupili větší. Takže samozřejmě nepopíráme, že větší skleník je vždy lepší než malý skleník. Takže kdo má dostatek místa a váhá, doporučujeme si zakoupit vždy skleník větší.