Proč je důležitá kapacita - objem skleníku?

Velikost skleníku zejména jeho výška, je důležitá pro vyšší bezproblémový růst rostlin. To jsme popsali v článku "Proč je v ČR důležitá výška skleníku". Samotná výška skleníku však ještě neznamená dostatečný objem skleníku. Kapacita objemu skleníku souvisí s kapacitou CO2, který rostlina bezpodmínečně potřebuje ke svému růstu a který jsme popsali již dříve v článku Jak vlastně rostliny „rostou“? a v článku Jak udržet nebo zvýšit obsah CO2 ve skleníku? Dále kapacita (objem) skleníku souvisí s přehříváním rostlin.

Větší kapacita objemu skleníku je lepší především z těchto důvodů:

  • Přes den, hlavně v poledne nahromadění teplý vzduch ve skleníku stoupá nahoru a u vyšších skleníků než se odvětrá okny, zůstává pod stropem a neobtěžuje rostliny. Rosliny se méně přehřívají.
  • Dále u objemnějších skleníků, zejména farmářských, které dosahují výšky kolem 3,5m se teplý vzduch získaný přes den záměrně tolik neodvětrává, neboť v nočních hodinách pak vyhřívá skleník a promíchává se s chladnoucím vzduchem od skleněných výplní.
  • V přírodě si rosliny pro fotosyntézu berou CO2 ze vzduchu. Ve skleníku však může dojít k tomu, že kapacita CO2 je rostlinami vyčerpaná a je nutné ji neustále dodávat. Když však skleník má dostatečný prostorový objem (kapacitu vzduchu), rostliny méně trpí nedostatkem CO2.

 

Z výše uvedených důvodů vyplývá, že pro rostliny a výnosy z nich je vždy lepší pořídit si větší skleník. Velikosti malých skleníků nabízených na našem webu nejsou limitní a rádi se budeme zabývat vašimi individuálními požadavky.