Proč některé skleníky z Anglie a Holandska nejsou vhodné pro pěstování v České Republice

Holandsko (Nizozemí) má mnohé z největších skleníků na světě, z nichž některé jsou tak obrovské, že jsou schopny "vyrobit" miliony kilogramů zeleniny každý rok.

Je to proto, že klima v Holandsku je ovlivněno (stejně jako v Anglii) teplým mořským proudem, díky němuž bývají zimy relativně teplé. Průměrné teploty v Holandsku v zimně se pohybují kolem +2°C. V Anglii v zimně je průměrná teplota +5°C. Mráz je zde výjimečný a krátkodobý. V létě je zde poměrně chladno, přestože některé dny mohou být teplé. Průměrné letní teploty dosahuji kolem 20°C. V obou zemích je však větší vítr a poměrně vlhko.

Ochrana lidí a rostlin ve skleníku v podobě jednoduchého skla tak umožňuje v Anglii i Holandsku využít zimní i letní období bez výrazných teplotních poklesů nebo nárůstů a vytváří příjemné přirozené prostředí jak pro lidi tak pro rostliny. Anglickým skleníkům se také říká Zimní zahrady, protože v tamním podnebí to skutečně tak je.

V České Republice by ve stejném skleníku v zimně mrzlo a v létě by bylo neúměrné teplo. Náklady na optimalizaci tepla v zimně v podobě topení a v létě v podobě chlazení by pak byly příliš vysoké.

Při určitém technickém vybavení skleníku je však i toto možné. Jak to udělat vám rádi poradíme.