Proč vlastnit zahrádku a pěstovat ve skleníku rostliny.

Zde asi budete očekávat, že napíšeme něco o finančních nákladech a ziscích z výroby vlastní zeleniny. Domníváme se však, že pro dnešního člověka existují i jiné - mnohem větší - přínosy, než je vysoký výnos z pěstování čehokoli vyjádřený v ušetřených penězích. Dokazuje to stále se zvyšující počet zahrad, skleníků a dalších skleněných a zahradních staveb nejen v ČR, ale i v ekonomicky silnějších zemích jako je Anglie, Německo a některých státech Ameriky.

Zahrádkaření a pěstování květin není záležitostí módní ani okrajovou. Má hluboké kořeny, které vychází z dobrého vztahu člověka k přírodě. V současné době, kdy se u člověka zvyšují objemy duševní práce, vzrůstá zájem o odpočinkovou fyzickou práci. Také se stále více pěstitelů stěhuje ze zahrádek do bytů, balkonů a dalších důmyslných prosklených ploch terárií. Není divu, neboť krása kvetoucích rostlin, cizokrajné rostliny a zvířata lákají dokonce i stále více mužů.

Ženy, květiny a skleník

Existují ženy, které by z bytu měly nejraději skleník se samými květinami. To se však trochu technicky vylučuje, neboť rostliny většinou potřebují jinou teplotu, jinou vlhkost a život v opravdovém skleníku, věřte nám nebo ne, by nebyl pro člověka zrovna moc příjemný.

Tím však neříkáme že to nejde. Jde to, ale:

Například v takovém skleníku nemůžete mít koberce ani záclony ani závěsy . Místo nich však budete mít v bytě žaluzie, kterými řídíte přístup rostlin k dennímu světlu a tím potažmo i tepelné zisky vašeho bytu. Budete mít všude dostatek světla, což se určitě bude líbit i mnohým vašim květinám. Za okny ložnice budou levandule. Na terase porostou i některé keře, které přilákají různé druhy užitečného a krásného hmyzu. Ručně vyráběné kovové, skleněné, dřevěné nebo keramické dekorace z přírodních materiálů a v přírodních barvách budou vzácným luxusem a s tímto vším naonec příroda skutečně vstoupí do vašeho bytu.

Lidé na odpočinku

Péče o rostliny utužuje fyzické i psychické zdraví. Vyžaduje určitý režim. Ráno se musí vstát a podívat se na rostlinky nebo skleník a večer se musí znovu zkontrolovat stav rostlin atd. Prakticky neustále je co kontrolovat, na co myslet, co zlepšovat a co studovat. Již při obhospodařování malého kousku půdy ať již je v truhlíku či na zahradě se stárnutí a zhoršování zdraví člověka vlivem tohoto drobného každodenního fyzického i psychického zatížení zmenšuje. Navíc v případě pěstování zeleniny, máme-li ještě snahu získat co největší výnosy nejen pro sebe, získá i malá zahrada význam společenský.

Podarovat své známé, rodinu, vnoučata čerstvými jahodami, skvělými domácími rajčaty a vonícími okurkami, není až tak nesplnitelná věc. A pokud je na zahrádce dostatek místa a šikovný zahradník vytvoří zázemí ke společnému pobytu více osob, mohou být společně strávené chvíle nezapomenutelným zážitkem.

Osoby s omezeným pohybem

ani osoby s omezeným pohybem (na vozíku) nepřijdou zkrátka. Vyvýšený záhon je možné plít zalévat a sklízet i v sedě na židli. Pobyt na čerstvém vzduchu, spojený s krásou přírody v podobě našeho vlastního záhonu, velmi potěší.

Přínos osobní fyzický

Fyzická práce pomáhá člověku zlepšovat metabolismus, trávení, snižovat případnou nadváhu, krevní tlak, cholesterol v krvi, zlepšovat krevní oběh, spalovat cukr a tuk v krvi.

Mladá rodina

Kdo by nechtěl zdravou potravu pro sebe a zejména pro své děti. Dnešní biozemědělství je však založeno na dotacích, tedy na ekonomickém základu užitku plynoucího z peněz. Domácím, tedy zaručeně biologickým výrobkům se ty kupované, biologické, nikdy nevyrovnají ani co se týče chemických hodnot a už vůbec ne, co se týče chuťových vlastností, vůně a čerstvosti plodů.

Vegetariáni

Vyznavači bezmasé stravy potřebují obohatit jídelníček o zeleninu a ovoce dvakrát až třikrát více, než běžný spotřebitel. Důvodů, proč se člověk rozhodne nejíst maso, je několik. Většinou jde o vlastní vnitřní rozhodnutí, maso tomuto člověku nechutná, obejde se bez něho nebo může být důvod etický cit nezabíjet zvířata, nebo když člověk dojde na základě nějaké informace k závěru že jeho zdravotní potíže by vyřešila Vegetariánská nebo Vitariánská strava.

Vitariáni

Kdo na vlastní kůži nepocítil účinky nevařených potravin a nepocítil jejich posilující vliv, bude pojídání syrové mrkve k obědu považovat za výstřední chování. Syrová strava však může zvrátit degeneraci těla, zpomalovat stárnutí, přinášet tělu dostatečnou energii i výživu a dokonce pomůže se celkově cítit lépe i po emocionální stránce.

Lidé, kteří jedí jen syrové ovoce, syrovou zeleninu, semínka a ořechy, se bez vlastní zahrady a pořádného skleníku jen stěží obejdou. Kupovaná zelenina nikdy nemá takové množství živé energie jako plod, který ihned po utržení zkonzumujete. Navíc kupovaná zelenina (i bio) je uchovávaná v konzervační plynové komoře, aby dlouho vydržela „na pohled“ čerstvá. Pouze však „na pohled“. Vždy tedy obsahuje chemické látky, které domácí zelenina neobsahuje.

Koho něco bolí

Doporučujeme pořídit si knihu Zázračná detoxikace Robert S. Morse kde se dozvíte něco o buněčné regeneraci lidského těla pomocí rostlin a knihu Syrová strava Lesilie Susannah Kenton, kde jsou praktické recepty na zajímavé ovocné nebo zeleninové saláty.

Kutilové

Někteří zahrádkáři dají přednost pocitu uspokojení při vypěstování zeleniny pro vlastní potřebu pouze na záhonech s vynaložením vlastních sil. Zatímco mnozí kutilové s opravdu mistrovskými dovednostmi se nezaleknou ani stavby náročných skleníků s důmyslným systémem vytápění, zavlažováním a dalšími technologiemi, které nejenom že zvyšují pěstební výnosy, nebo úspěchy, ale jsou součástí charakteru a profesní cti těchto osob. Již zdaleka nejde o kutily ale o profesionály, kteří chtějí využívat svých znalostí a dovedností pro své potěšení nebo svou rodinu bez ekonomického úmyslu byznysu.

Začínající pěstitelé skleníkáři

Musíme si být vědomi toho, že technickým opatřením jako je skleník, zasahujeme do růstového procesu rostlin. Je proto nutné, aby se začínající "skleníkáři" zpočátku zabývali vlivem růstových činitelů na rostliny. Teprve po ujasnění působení těchto faktorů na růst rostlin, můžeme přistoupit k vytváření co nejlepších podmínek.

Doporučujeme proto přečíst si pozorně další článek Uvažujete o zakoupení skleníku?