Pro fotosyntézu potřebují rostliny oxid uhličitý (CO2). Ve volné přírodě je obsah oxidu uhličitého při stálém vzdušném proudění konstantní (prakticky se nemění). Ve skleníku se však občas může projevovat jeho nedostatek. Nejjednodušším způsobem jak udržet ve skleníku stálou koncentraci CO2, je dostatečné větrání a promíchávání vzduchu.
Můžeme však také obsah oxidu uhličitého v ovzduší skleníku zvyšovat. Používají se dva způsoby:
Na první pohled se zdá, že jde o složitou záležitost, ale opak je pravdou. Více informací naleznete kliknutím na podtržené názvy. Potřeba CO2 je u rostlin rozdílná. Závisí také na technologii pěstování. U hydroponie (pěstování rostlin ve výživném roztoku) je všeobecně vyšší, protože rostliny nemají k dispozici CO2 z půdy.
Pro vaši informaci uvádíme několik grafických závislostí
Z 1kg propan-butanu vznikne asi 3kg oxidu uhličitého CO2 a 1,6 kg vodní páry. Při spalování se uvolňuje teplo v množství 42 000 až 50 000 kJ/kg-1. Tato tepelná energie se využívá zároveň ke zvýšení teploty v prostoru skleníku. Tento proces se využívá v průmyslových sklenících při použití dalších technologií, zejména osvětlovací soustavou a pod.
Nevýhody spalování plynu v běžném zahradničení:
spalováním propan butanu vzniká vzdušná vlhkost, která je v běžném skleníku nežádoucí, neboť u rostliny zejména okurek a rajčat zvyšuje riziko napadení houbovitými chorobami
Pro nás zahrádkáře má obohacování oxidem uhličitým spalováním plynu proto jen malý význam. Vhodnější je pokrýt půdu organickým materiálem, při jehož rozkladu se oxid uhličitý uvolňuje. Více informací získáte kliknutím na Zvýšení CO2 rozkladem organického odpadu ze zahrádky.
Vysokotlaké CO2 má význam pro uzavřené skleníky, kde se CO2 do rostliny dostává zvýšením atmosférického tlaku ve skleníku. Tato metoda má výhodu v hermeticky uzavřených průmyslových a farmářských sklenících , kde je dodávka CO2 řízena počítačem, včetně dalších ovlivňujících faktorů (teploty, umělého světla a pod.) V zahrádkářství se nepoužívá.
Pokrýt půdu (zeminu) ve skleníku posekanou trávou, senem nebo slámou je jednoduchá a přitom pro rostliny velice prospěšná činnost:
Rozkladem organické hmoty:
rozkladem vznikají bakterie, které tím že požírají odumřelou organickou hmotu napadenou bakteriemi plísní. ....? Vzniká velmi složitý biologický proces. V konečném důsledku lze říci, že zemina se tak uzdravuje. Ve zdravé půdě je pak rostlina vitálnější, lépe posiluje svůj imunitní systém a je více odolnější proti plísním, suchu, vlhkosti, zimě, průvanu a pod.
Organický odpad, například posečenou trávu, většinou na zahrádce nemáte kam uložit a skončí zbytečně nevyužit, někdy i v popelnici. Je to velká škoda. Přitom posečenou trávu kolem skleníku
ušetřený čas můžete věnovat rostlinám, třeba vyštipováním výhonů u rajčat
Co je však nejdůležitější vědět...
Rostliny využívají oxid uhličitý CO2 převážně ve dne. Čím větší sluneční svit, tím více potřebují CO2. Rozklad organické hmoty funguje podobně. Čím vyšší teplota, tím rychleji půdní bakterie spotřebovávají organický odpad a tím více se vytváří ve skleníku CO2. Příroda prostě myslela na všechno a jeden organismus odumírá ve prospěch toho druhého.
Kategorie
Odběr novinek [Newsletter]
Štítky
podstavec SKY vertiko pěstební žebříček vyvýšený záhon zahradní skleník sklápěcí polykarbonátový skleník Přemek sklápěcí stolek kompostér rajčata záhon polykarbonát kolíky vybavení sadbovací stolek průhledný stolek miniskleník automatické otvírání automat Toníček Kvalitní skleník otevírač skleníku velký skleník TomatoHouse okurky farmářský skleník řetízkový žebříček rajčata a okurky příslušenství uchycení podpěr výbava přesazovací stolek příslušenství skleníku pařeniště střešní okno automatické větrání Exkluzivní skleník automatický otvírač Přemysl Oráč opěrná síť flexi skleník hliníkový kolík klenutý
Kategorie
Informace
Napište nám
Následujte nás